Jak dodać pliki na FTP?

2-filezilla-okno-glowneW naszej pracy operujemy w głównej mierze na plikach, których rozmiar najczęściej uniemożliwia wysłanie go w załączniku poczty elektronicznej. Korzystamy wówczas z własnych serwerów FTP, do których zarówno my jak i nasi klienci mają dostęp w celu pobrania określonych plików. Dziś przedstawimy w jaki sposób wrzucić i odebrać pliki przy pomocy programu File Zilla. Zanim przystąpimy do pracy upewnijcie się, czy posiadacie login, hasło i adres serwera ftp, z którego chcecie skorzystać.

Pobieramy File Zilla

Program jest darmowy http://filezilla-project.org/download.php?type=clientKlikamy na zielony button Download Now Pobieramy instalator programu i instalujemy go. Podczas instalacji nie musimy wybierać żadnych opcji, po prostu klikajmy Dalej, aż instalator zakończy pracę. Po uruchomieniu programu pojawi nam się takie okno.

2-filezilla-okno-glowne

1 – adres serwera ftp np. twojastrona.ovh.pl
2 – nazwa użytkownika np. twojastrona
3 – hasło do serwera ftp
4 – port ftp (najczęściej nie jest wymagane)
5 – okno z plikami na naszym komputerze
6 – urządzenia z danymi na naszym komputerze
7 – widok zawartości serwera (teraz puste, ponieważ nie jesteśmy połączeni z żadnym serwerem)
8 – widok transferu plików

Konfiguracja połączenia

3-filezilla-konfiguracja-polaczenia

Wpisujemy dane do Serwera, nazwę użytkownika i hasło oraz klikamy na Szybkie połączenie. Jeśli połączenie zostało nawiązane, to w oknie widoku plików na serwerze powinna pojawić się zawartość serwera.

4-widok-plikow-na-serwerze

Teraz wystarczy przeciągnąć interesującą nas pozycję na Pulpit. Przed startem kopiowania nasz serwer może poprosić o ponowne wpisanie hasła. Po zakończonej pracy wystarczy zamknąć program.

Jak dodać plik na serwer?

Jeśli chcemy dodać jakiś plik na serwer, to jest to równie prosta czynność jak pobieranie. Często dla zachowania porządku na serwerze trzeba dodać folder dla zbioru plików.

5-filezilla-dodanie-nowego-kataloguW widoku zawartości serwera klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Utwórz katalog wpisujemy nazwę folder pamiętając, że musi to być ciąg znaków np. nasza-galeria, a nie nasza galeria

6-nowy-folderPo utworzeniu folderu możemy kliknąć dwukrotnie na niego i przejść do jego zawartość lub jeśli chcemy skopiować jakieś pliki, to po prostu upuścić je nad folderem.

Jedna odpowiedź do “Jak dodać pliki na FTP?

Dodaj komentarz