WordPress – dodawanie wpisów mailem

dodawanie wpisów mailem wordpressOstatnio po raz pierwszy mieliśmy za zadanie skonfigurować WordPressa pod kątem dodawania wpisów za pomocą maila. Sprawa okazała się całkiem skomplikowana, ponieważ standardowo wpisy są co prawda przesyłane poprzez standardową funkcjonalność, jednak są zapisywane jako Szkice, w dodatku aby WordPress mógł załadować nowo przesłaną wiadomość musimy uruchomić plik wp-mail.php. Dziś przedstawimy w jaki sposób można skonfigurować funkcjonalność dodawania wpisów mailami w taki sposób, aby pojawiały się one od razu po przesłaniu. Dodatkowo pokażemy w jaki sposób zabezpieczyć się przed skutkami sytuacji, gdy nasz adres trafi w niepożądane ręce. Po pierwsze musimy posiadać kilka informacji odnośnie naszego serwera pocztowego. Takie dane uzyskamy przy zakładaniu skrzynki mailowej zarówno na  bezpłatnym serwerze jak i płatnym hostingu. Potrzebujemy:

  • adres serwera poczty przychodzącej (pop3) i wychodzącej (SMTP)
  • hasło do poczty
  • nazwa użytkownika (najczęściej jest to nazwa jaką się wpisało przed @)

Zakładamy adres mailowy o skomplikowanej strukturze (np: NeoRfi5ZdoekiTYa@twojadomena.pl) dzięki temu zmniejszymy ryzyko przechwycenia naszego adresu przez niepożądane osoby.

Teraz logujemy się do naszego WordPressa i dodajemy nową wtyczkę Wtyczki -> Dodaj nową wpisujemy w wyszukiwarkę POSTIE i instalujemy wybraną wtyczkę.

dodawanie wpisów mailem wordpress

Jeśli instalacja przebiegła prawidłowo, to możemy przejść do konfiguracji funkcjonalność wewnątrz WordPressa jak i samej wtyczki. Przechodzimy do Ustawienia -> Pisanie i na dole mamy kilka okienek, które musimy uzupełnić odpowiednimi danymi.

2

Serwer pocztowy: tutaj wpisujemy adres naszego serwera pocztowego, na który wysyłamy treści (ten skomplikowany)
Nazwa użytkownika: najczęściej jest to po prostu mail lub nazwa, którą mamy przed @
Hasło:hasło do poczty, na którą wysyłamy treści
Domyślna kategoria wpisów dodawanych przez e-mail: możemy sobie wybrać kategorię, do której będą dodawane mailowe wpisy.
Port: w najpopularniejszych serwisach jest to właśnie wartość 110.

Po uzupełnieniu tych danych możemy przejść do konfiguracji naszej wtyczki. Ponieważ na obecną chwilę nasze treści będą już widoczne, jednak wpisy po odświeżeniu będą zapisywane jak szkice. A to troszkę bez sensu. Zatem skorzystajmy teraz z Postie.

3Tutaj również uzupełniamy dane do serwera. Delete email after posting – tą opcję należy zaznaczyć na YES, to pozwoli nam uniknięcie zapchanej skrzynki. Przechodzimy teraz do zakładki USER. Check for mail every - tutaj ustalamy co jaki czas wtyczka ma sprawdzać skrzynkę pod kątem nowych wiadomości.

dodawanie wpisów przez maila wordpressTutaj mamy bardzo ważne opcje. Upewnijcie się, że w punkcie Roles That Can Post macie zaznaczone odpowiednie rangi, które mogą dodawać wpisy. Najlepiej mieć tu zaznaczone jedynie Administrator.

Post status – tutaj ustalamy status postu po jego wysłaniu zatem wybieramy Published.

 

Dalej mamy jeszcze dostęp do wielu opcji związanych z formatowaniem tekstu, załączników itd. Wtyczka jest bardzo potężna. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób, którzy posiadają starsze telefony, które nie obsługują aplikacji WordPress, a ma możliwość wysyłania maili. W podróży również łatwiej i szybciej jest wysłać maila z załącznikami, niż logować się do bloga, dodać zdjęcia, a potem treść. Jak widać twórcy WordPressa jednak potraktowali tę funkcjonalność po macoszemu, bo bez instalacji dodatkowej wtyczki rozwiązanie nie działa.

 

 

Jedna odpowiedź do “WordPress – dodawanie wpisów mailem

Dodaj komentarz