Aktualizacja Joomla

aktualizacja-joomla-1Obecnie nasze witryny tworzymy już wyłącznie na wersji 2.5. Możliwość aktualizacji w tej wersji została już bardzo dobrze dopracowana i nie powinna ona przynieść trudności nawet początkującym użytkownikom tego CMSa. Dziś opiszemy dokładnie, w jaki sposób należy wykonywać aktualizację zarówno Joomla! jak i komponentów.

Dlaczego należy aktualizować system?

Żadne oprogramowanie nie jest w 100% doskonałe, przez co co jakiś czas słyszy się o włamaniach na strony. Joomla! w wersji 2.5 jest bardzo bezpiecznym CMSem jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto znajdzie jakieś luki i zacznie siać spustoszenie pośród witryn. Dzięki aktualizacji minimalizujemy ryzyko posiadania „dziur” w witrynie. Aktualizacja komponentów jest równie korzystna, bo często nowe wersje są wzbogacane o dodatkowe funkcjonalności.

Jak przeprowadzić aktualizację?

WAŻNE!!! PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO JAKICHKOLWIEK AKTUALIZACJI
NALEŻY WYKONAĆ KOPIĘ BEZPIECZEŃSTWA

Po zalogowaniu się mamy widok na podstawowe ikony szybkiego dostępu. Jak widać poniżej mamy informację, iż dostępne są aktualizację dla Joomle! i 3 aktualizację dla komponentów. Klikamy na pierwszą ikonkę z aktualizacją, oczywiście wcześniej wykonując kopię bezpieczeństwa.

aktualizacja-joomla-1

Pojawia nam się informacja z naszą wersją Joomli oraz wersję, do której będziemy aktualizować. Nie musimy tutaj nic zmieniać, wystarczy kliknąć Zainstaluj aktualizację

aktualizacja-joomla-2

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to ukaże nam się postęp aktualizacji, która trwa mniej więcej 30s. aktualizacja-joomla-3

Po ukończeniu całego procesu pojawi nam się potwierdzenie, że aktualizacji dobiegła końca. W tym momencie proces aktualizacji Joomla jest skończony, a my możemy cieszyć się najnowszą wersją oprogramowania.

aktualizacja-joomla-4

Aktualizacja komponentów

Wracamy do naszego głównego panelu i tym razem klikamy na ikonkę z piorunem.

aktualizacja-joomla-1

Pojawia nam się lista z komponentami, dla których jest dostępna nowa wersja. Zaznaczamy je wszystkie i klikamy na przycisk aktualizuj.

aktualizacja-joomla-5

Ostatecznie pojawi nam się komunikat,  iż aktualizacje zostały poprawnie zainstalowane.

Dodaj komentarz