Jak dodawać zdjęcia w Joomli?

2W naszych realizacjach najczęściej wykorzystujemy komponent JoomGallery, który jest jednym z najlepszych dodatków do obsługi galerii na naszej stronie, opartej na CMS Joomla! Poniżej opisujemy krok po kroku w jaki sposób dodać fotografie i w jaki sposób nimi zarządzać. Dzięki zaawansowanym opcją JoomGallery nasza galeria może wyświetlać pojedyncze obrazy, kategorie i albumy. Dzięki licznikowi wyświetleń możemy na bieżąco śledzić popularność naszych obrazów, a także pozwolić użytkownikom oceniać poszczególne fotografie.

Oczywiście pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, to zalogowanie się do panelu administratora. Najczęściej dostęp do sekcji logowania jest dostępny pod linkiem www.AdresTwojejStrony.pl/administrator Po wpisaniu poprawnych danych zostaniemy przeniesieni do głównego kokpitu panelu zarządzania.

1

Klikając kolejno na Komponenty -> JoomGallery -> Kategorie przejdziemy do przeglądu kategorii (galerii). Aby móc dodać fotografie, musimy najpierw stworzyć kategorię, do której prześlemy grafiki.

2

 W przeglądzie kategorii ukażą nam się wszystkie kategorie (najczęściej stworzone przez nas). My chcemy stworzyć nową, więc klikamy na ikonkę Utwórz w prawym górnym rogu strony.3

Pojawiają nam się opcje dodawania nowej kategorii.
Tytuł: tutaj wpisujemy nazwę naszej galerii (np. ogród)
Alias: zostawiamy pusty, system sam wygeneruje alias
Nadrzędna kategoria: jeśli nowa kategoria jest galerią w jakimś zbiorze galerii, to tutaj dodajemy jej nadrzędną kategorię.
Opublikowane: Możemy wyłączyć publikację naszej galerii
Dostęp: Tutaj możemy określić dostęp do galerii (np. tylko dla zarejestrowanych użytkowników)
Opis: Wszelka treść powiązana z grafiką

4

Gdy wpiszę Tytuł i określimy pozostałe parametry Kategorii, klikamy w prawym górnym rogu na Zapisz i zamknij

5

Zostajemy przeniesieni do widoku Kategorii, gdzie zobaczymy naszą Kategorię.

6

Przesyłanie obrazów w JoomGallery

7

Mamy kilka możliwości władowania naszych zdjęć.
Wczytywanie obrazów: dosyć powolne, ponieważ każde zdjęcie musimy zaznaczać osobno
Wczytywanie paczek: możemy władować również wiele zdjęć w paczce .zip, jednak ta metoda nie zawsze się sprawdza, ze względu na ograniczenia niektórych serwerów.
Wczytywanie FTP: opcja wymaga władowania zdjęć poprzez klienta FTP, co jest dosyć skomplikowane i czasochłonne.
Wczytywanie Java: Opcja, którą preferujemy, i którą dokładniej opiszemy. (do działania tej opcji wymagana jest najnowsza Java)

8

Po wybraniu Wczytywanie Java ukaże nam się okno przesyłania zdjęć. Z tego miejsca wybieramy także Kategorię, do której dodamy zdjęcia, a także dodajemy nazwę galerii.

9Po kliknięciu na Przeglądaj wyszukujemy zdjęcia, które zaznaczamy przytrzymując klawisz Ctrl lub po prostu zaznaczamy wszystkie wciskając Ctrl + A Po zaznaczeniu klikamy Open

10Lista plików do przesłania wypełniła się wybranymi przez nas zdjęciami. Jeśli wybraliśmy już odpowiednią Kategorię, wciskamy Prześlij.

11Fotografie są ładowane na serwer, w zależności od rozdzielczości grafik i łącza internetowego czynność ta może trwać kilka sekund lub nawet kilka minut. Warto wcześniej przygotować zdjęcia do wyświetlania w internecie, czyli zmniejszyć ich rozdzielczość do około 1000 px szerszego boku i takie dodawać do galerii.

12

Teraz przechodzimy do przeglądu konkretnych zdjęć. W tym celu klikamy na zakładkę Obrazy.

13W zakładce Obrazy możemy edytować poszczególne obrazy.

Jak dodać Galerię do strony?

Aby w naszym menu pojawiła się zakładka np. Galeria wystarczy kilka prostych kliknięć. Przede wszystkim musimy wejść w Menu -> Main Menu -> Utwórz pozycję menu  (Main Menu w tym przypadku to nazwa stworzonego przez nas już menu i w zależności od strony nazwa może być różna np. Lewe Menu)

14

Po kliknięciu na Utwórz pozycję menu pojawi nam się okienko z opcjami wyglądu naszej galerii. Aby wyświetlić Kategorię (test) wybieramy Widok Kategorii: Układ domyślny z menu JoomGallery16

Teraz musimy wypełnić pole szczegóły, czyli wybieramy Tytuł Menu (np. Galeria) oraz po prawej Kategoria, w tym przypadku wybieramy galeria_testowa. Po tych czynnościach klikamy na Zapisz i zamknij.

17

Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, to na naszej stronie powinien pojawić się nowy odnośni do Galerii (test).

18

Mamy nadzieję, że ta instrukcja pozwoli na szybsze wytłumaczenie jak sobie poradzić z aktualizacją i rozbudową Państwa stron internetowych. W razie problemów zawsze służymy pomocą telefoniczną lub zapraszamy do osobistej wizyty w naszym biurze w Jeleniej Górze.

2 thoughts on “Jak dodawać zdjęcia w Joomli?

 1. Andrzej

  Chyba z 10 lat siedziałem w joomla, a zaczęło się od mambo. Dzisiaj niestety stwierdzam, że joomla jest zbyt pracochłonna w stosunku do prostego i stabilnego wordpress. Jeśli chce się szybko postawić stronę np firmy czy zwykłą wizytówkę osoby, wordpress to bajka. Joomla ciężka praca i trzeba w tym ciągle siedzieć.

  Reply
  1. admin Post author

   Kwestia na co się stawia, czy na indywidualny i spersonalizowany wygląd strony – co jest obecnie łatwiejsze w Joomli czy bawienie się w layout.

   Reply

Dodaj komentarz