Jeden kolor na zdjęciu

efekt końcowy

Pojedynczy kolor, to dobry sposób na podkreślenie głównego motywu fotografii.

Ostatnio bardzo popularnym efektem jest odcięcie wszystkich kolorów z wyjątkiem jednego. Takie rozwiązanie pozwala na podkreślenie głównego motywu fotografii, a czasem można również uzyskać bardzo ciekawą wymowę fotografii. Dziś postaramy się omówić poszczególne etapy tworzenia takiej grafiki. Pamiętajcie, że nie każde zdjęcie się do tego nada. Najlepsze fotografie do takich przeróbek, to kadry nieskomplikowane, na których część kolorów się kontrastuje. Wykorzystujemy Adobe Photoshop CS 5.

Powielenie warstwy tla

Po otwarciu fotografii musimy skopiować warstwę tła.

Barwa i nasycenieNa powielonej warstwie dodajemy maskę „Barwa i nasycenie”.

jeden kolor na fotografiiNasze maliny są koloru czerwonego, więc zależy nam na pozbyciu się każdego koloru z wyjątkiem czerwieni. Ustawiamy zatem Nasycenie wszystkich kolorów (prócz czerwonego) na -100. W tym momencie kolorowe maliny zupełnie zdominowały perspektywę.  W tle lekkie nasycenie koloru pozostało na gałęziach, warto byłoby również tam pozbyć się koloru.

Teraz musimy ustawić nasze warstwy w tej kolejności. Zaznaczamy warstwę Tło kopia i wciskamy klawisze Ctrl + Shift + U

jeden kolorTło kopia stał się teraz czarno-białą grafiką.

Maska warstwyTworzymy maskę warstwy i za pomocą pędzla (B) o czarnym kolorze wymazujemy obszary, których kolor ma być widoczny.

efekt końcowyTak wygląda efekt końcowy. Oczywiście moglibyśmy np. zamiast czerwieni pozostawić zieleń, jednak akurat w tym kadrze było jej po prostu zbyt dużo.

Dodaj komentarz