Adobe Photoshop – poprawianie błękitu nieba

Adobe Photoshop kolor selektywny

Różowy śnieg? Czerwona trawa? Nie ma problemu! Z Photoshopem ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Kolor selektywny, to jedno z najczęściej używanych narzędzi do szybkiej korekcji, zmiany lub wzmocnienia koloru. Po wybraniu opcji „selektywny kolor” mamy do wyboru 9 kolorów, których wartości możemy zmieniać w zależności od oczekiwanych efektów. Owe narzędzie ma zastosowanie przede wszystkim w selektywnej zmianie koloru. Dużo zależy jednak od rozdzielczości i formatu pliku. Oczywiście z rawa możemy uzyskać dużo lepsze efekty w porównaniu do pracy z jpg. My ukażemy cały proces na przykładzie wzmocnienia błękitu nieba.

Adobe Photoshop Kolor Selektywny

Po otwarciu fotografii zaznaczamy obszar, który chcemy poddać obróbce. My zaznaczyliśmy niebo bardzo ogólnie, ponieważ zmian będziemy dokonywali na maskach, w każdej chwili będziemy mogli dopracować efekt.

Z menu „warstw wypełniających” wybieramy opcję kolor selektywny. Dzięki nasz efekt będzie warstwą, którą będziemy mogli w każdej chwili edytować (zmienić krycie, ukryć na danym obszarze itp.)

Adobe Photoshop kolor selektywnyAdobe Photoshop kolor selektywny

Dla naszego zdjęcia wybraliśmy następujące wartości dla koloru „niebieskozielony” i „niebieski”. Po zastosowaniu efektu na masce kryjącej delikatnie brushem zatarliśmy granicę, która była widoczna po zaznaczeniu. Zawsze należy te wartości dobierać odpowiednio do obrazu. My odjęliśmy jeszcze delikatnie bieli od chmur, aby rozjaśnić ich biel. Na tej fotografii można jeszcze delikatnie dodać zieleni do trawy i drzew. Selektywny kolor świetnie się sprawdza również w zmianie kolor, gdy np. chcemy mieć nietypowy kolor liści lub nieba. Zmiana koloru śniegu z białego na różowy zajęła nam raptem 20 sekund.

Adobe Photoshop selektywny kolor

Dodaj komentarz