Darmowe strony internetowe – czy na prawdę są za darmo?

darmowe_serweryWiele firm i prywatnych użytkowników często pyta nas o darmowe strony internetowe. Pomimo faktu, iż ceny stron internetowych w profesjonalnych firmach stale spadają, to nadal wiele osób nie wierzy w potencjał, jaki daje własna strona www. A jeśli nawet wierzy, to nie chce wydać ani złotówki na ten cel. Dziś chcemy zestawić zalety i wady korzystania z darmowych rozwiązań. Wspomnimy również o blogach, który są domeną internetowej aktywności XXI w.

Zalety darmowej strony internetowej

Największą zaletą darmowej strony internetowej jest oczywiście fakt, że nie musimy opłacać hostingu ani domeny. Często serwisy mające ofertę darmowego hostingu i domeny posiadają również panel sterowania taką stroną, co również znosi z nas obowiązek posiadania choćby podstaw np. html czy css. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Zatem zestawmy wady, jakie są związane z korzystaniem z takich rozwiązań.

Wady darmowych stron internetowych

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że darmowe rozwiązania muszą mieć ograniczone możliwości. Tak też jest, ale jakie są największe wady w korzystaniu z darmowych serwerach?

Darmowy hosting

Wspominaliśmy już o hostingu, który serwis udostępnia nam również bezpłatnie. Są dwa rodzaje największych ograniczeń w tej dziedzinie.

1. Pojemność serwera jest minimalna, około 10 mb. Taka pojemność serwera starczy na wizytówkową stronę napisaną w htmlu wraz z kilkoma małymi obrazkami jpg o dużej kompresji. W tym przypadku możemy zapomnieć o formularzu kontaktowym, komentarzach i panelu cms.

2. Druga możliwość, to opcja, gdy otrzymujemy serwer o względnie dużej pojemności, który jednak posiada sporo ograniczeń. Najczęściej są to: maksymalny rozmiar pliku jest bardzo mały (np. 0,5 mb), stara wersja php, limit połączeń z bazą danych na niskim poziomie, możliwość utworzenia tylko jednej bazy danych. Chcemy jednak podkreślić, że wszystkie te parametry są jedynie ograniczeniami.

Darmowe domeny

Darmowe domeny, to tak na prawdę darmowe subdomeny. I tutaj pojawia się aspekt pozycjonowania stron o adresie opartym na subdomenie. Bardzo ciężko jest wypromować witrynę postawionej na darmowej domenie. Swego czasu dosyć popularna była subdomena prv.pl, na której były oparte adresy kilku bardzo popularnych serwisów. W skrócie można powiedzieć, jeśli Twoja stronka ma trafiać do 10 odbiorców z treścią opartą głównie na tekście, to śmiało możesz rozważyć rejestrację swojej stronki na darmowej subdomenie. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja strona plasowała się wysoko w słowach kluczowych dla strony, to lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie domeny regionalnej, krajowej itp.

Reklama

Zarówno hosting jak i domena musi jakoś na siebie zarobić. Najczęściej jest to realizowane przy pomocy reklam wyświetlanych na stronach zlokalizowanych na darmowych serwerach. Trendy się zmieniły i obecnie tak na prawdę nie strony z hostingiem i domenami są najbardziej dochodowe, a serwisy blogowe. Są istnymi kurami znoszącymi złote jajka, szeroka rzesza blogerów codziennie tworzy unikalne treści, dodaje multimedia i tworzy społeczności wokół swoich blogów. Większość serwisów blogowych bardzo dobrze się pozycjonuje.
Obecnie największym graczem na polskim rynku darmowych blogów jest blogspot.com, z grubo ponad 5 mln odwiedzin w Listopadzie 2012 r.

Podsumowanie

Darmowe rozwiązania są najlepsze dla osób prywatnych, a przede wszystkim blogerów. Na pewno na darmową stronę nie powinna zdecydować się firma. Zestawienie strony i loga firmy z reklamą np. pasty do zębów nie będzie szczytem budowania pozytywnego wizerunku.

2 thoughts on “Darmowe strony internetowe – czy na prawdę są za darmo?

Dodaj komentarz